Debatten om att använda skogen till biodrivmedel är het. BioFuel Region klargör hur vi arbetar med råvarufrågan i en replik i Skogsland den 3/10.
Svensk skogsråvara för biodrivmedel är i allra högsta grad intressant för norrlandsinitiativet BioFuel Region, skriver företrädare för verksamheten i ett svar på Bo Dockereds Krönika i Skogsland den 29/9.
BioFuel Region är ett regionalt initiativ som omfattar Västerbottens och Västernorrlands län. Verksamheten startade 2004. Under 2007 fick organisationen en fastare form. Hos våra medlemmar som idag är 17 kommuner, 2 landsting, 1 regionförbund och 8 företag, fanns ett önskemål om att revidera visionen för initiativet. Nu går det ut på att vara en världsledande region i omställningen till biodrivmedel och produkter från förnybara råvaror. Därför fokuserar vi på: att vara kunskapsledande i samhällsomställning; industriell och regional utveckling och; ökat utbud av förnybara råvaror.
Skogsråvara fortsatt intressant
Under BioFuel Regions första år fanns det en ambition att regionen skulle bli självförsörjande på biodrivmedel till 2030. Det satte igång en viktig diskussion om hur vi ska använda svensk skogsråvara. Diskussionen kom att fokusera för mycket på konflikten kring råvaran, snarare än på möjligheterna till regional och industriell utveckling. Att självförsörjning inte längre är i fokus betyder dock inte att den svenska skogsråvaran är ointressant för utvecklingen av biodrivmedel i vår region!
Skogen kommer fortsättningsvis att utgöra en viktig del av vår energiförsörjning och i framtiden även energiförsörjningen för transporter. Dessutom kommer teknikerna som utvecklas att ha en global marknad. Sveriges satsningar på både svartlutsförgasning med DME-pilot i Piteå och etanolpiloten i Örnsköldsvik är lika viktiga i detta sammanhang.
Råvara på ett hållbart sätt
BioFuel Region arbetar fortfarande aktivt med att utforska möjligheten att använda den svenska skogen till framställning av biodrivmedel på ett för alla hållbart och acceptabelt sätt. Därför är vi involverade i följande satsningar som har med saken att göra: * Framtidens bioraffinaderi är ett initiativ med visionen att fördubbla förädlingsvärdet av den svenska skogsråvaran. BioFuel Region satsar tid och arbete på att förankra framtidens bioraffinaderi i hela regionen. Där har även inlandet har en roll som råvaruleverantör, men dessutom som underleverantörer och vidareförädlare av produkter kopplade till bioraffinaderier där biodrivmedel produceras.
* BioFuel Region är involverade i ett nytt forskningsprogram Future Forests där 150 miljoner kronor satsas på att ta fram strategier för hur vi ska använda våra skogar i framtiden. Syftet är att ta fram kunskap och verktyg som ska göra det möjligt att intensifiera nyttjandet av skoglandskapet på ett hållbart sätt. BioFuel Region kommer att delta i en panel av praktiker som har möjligheten att utforma forskningsfrågeställningar och ta del av forskningsresultat.
* Vi är med i en forskningsansökan där målen bland annat är att öka andelen förnyelsebar energi inom Bothnia Atlantica regionen till den högsta inom EU. Dessutom vill vi öka värde och kvalité på produkter och tjänster inom skoglig bioenergiproduktion, lagerhantering och energiomvandling och öka den allmänna kunskapen om förnyelsebara skogsenergikällor och deras nyttjande i regionen.
* Via konferenser och seminarier stöttar vi utvecklingen av Småskaliga affärsmodeller för bioenergi genom att förmedla erfarenhet, koncept och kontakter. Dessutom driver BioFuel Region frågan om Bioenergi från både jord- och skog inom bland annat de regionala tillväxtprogrammen där vi aktivt deltar.
Skogen spelar redan en stor roll i energiomställningen men vi är bara i början av utvecklingen. Utmaningarna är stora och vägarna till nödvändiga lösningar för transporterna är många, därför går det inte att utesluta den svenska skogen, tvärtom anser vi att den är mer intressant än någonsin.
Eva Fridman, VD
BioFuel Region
Läs hela Bo Dockereds krönika i Skogsland 29/9 genom att klicka på "läs mer"-länken nedan.